Захист
проекту з правової освіти
«Великі права маленької дитини»
Підготували:
вчитель початкових класів Чупрун М.М.,
вчитель початкових класів Чупрун М.М.,
учні 3 кл.,
практичний психолог Подганюк М.С.,
ЗДВР Мохорук М.М.
Мета: ознайомити дітей з поняттями «конвенція», «декларація», «права дитини»;
виробляти навички правомірної поведінки, уміння протистояти негативним впливам;
сприяти становленню активної позиції дітей щодо реалізації ідеалів і цінностей
демократії в Україні; виховувати самоповагу,
почуття гідності; сприяти розвитку критичного мислення як здатності
аналізувати навколишню інформацію; досягти усвідомлення, що головна цінність —
це життя.
Обладнання: Підготовлене інтерв’ю учнів 3 класу на тему «Що ви знаєте про такі слова
як «конвенція», «декларація», «права та обов’язки дитини», плакат «Світова книга прав дитини на основі
статей Конвенції», сюжетні малюнки до казок «Червона Шапочка», «Попелюшка»,
«Снігова королева», «Білосніжка», «Буратіно», «Троє поросят», «Дюймовочка»;
аудіозапис «Дитина — дорослим»; аудіозапис пісні «Ми за мир», аудіозапис пісні
«Будьте здорові»; м'ячик для гри «Веселий м'яч».
ХІД ЗАХОДУ
Заступник директора з виховної роботи Мохорук М.М.
— Усі
люди на Землі різні: різного віку, статі, різної зовнішності. Ha Землі немає
двох однакових людей. Навіть у близнюків, зовнішність яких майже однакова,
можна знайти відмінності. Але у всіх людей однакові права, які називаються правами людини. Тільки у дітей їх більше, ніж у
дорослих, це права дитини.
Сьогодні у нас незвичайне
заняття. Ha ньому ми будемо розглядати серйозні питання. Мова піде про права
дитини. Ви відкриєте для себе нові поняття, ознайомитесь з невідомими словами.
Вчитель 3 класу Чупрун М.М.
Дитя моє, права дитини вчиняють, а коли і ні.
Ти мусиш вивчити сумлінно. Тож
прочитай, завчи напам'ять,
Це так потрібно, так важливо, порадь і друзям прочитать,
напевно знати в наші дні: хай
прочитають тато й мама —
коли з тобою справедливо закони всім потрібно знать!
Історична довідка
Практичний психолог Подганюк М.С.
— Ми живемо в правовій державі. A були часи,
коли люди жили в рабстві, були кріпаками. Людину можна було легко купити чи
продати, розлучить дитину з батьками, чоловіка — з дружиною. Довгий шлях проходило людство, поступово
відвойовуючи права людини. Особливо важко жилося дітям у минулому. Вони тяжко
працювали нарівні з дорослими, і ніхто не звертав уваги на те, що вони ще
маленькі. Лише наприкінці XIX — на початку XX століття були створені перші
закони, що забороняли використовувати працю дітей.
Аж у 1924 p. у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини. У 1948 p.,
щоб запобігти третій світовій війні, була прийнята Декларація прав людини.
У 1959 p. Генеральною Асамблеєю ОOH була прийнята Декларація прав дитини.
У 1989 p. Генеральна Асамблея ОOH схвалила Конвенцію про права дитини.
27 лютого 1991 p. Україна приєдналась до цієї
Конвенції.
У квітні
2001 p. Верховна Рада України прийняла Закон України про охорону
дитинства.
Готуючи даний проект учні 3 класу зустріли
незнайомі терміни,такі як «Декларація», «Конвенція», «ООН» «Права і обов’язки дитини» і вирішили про це
запитати учнів нашої школи. Для цього вони ввійшли в роль кореспондентів і з
запитаннями ввійшли у кожен клас, реакція опитуваних була різною: хто знав той
говорив, хто забув-той згадав, хто не знав той мовчки вчився. На підготовку ви
мали близько хвилини, поки ми просили
дозволу на зйомку у вчителів предметників, які на той час вели у класах уроки,
дякувати Богу ніхто нам невідмовив,
З деяких технічних причин незалежних від нас не всі
моменти опитування зберегли свою послідовність, тим не менше наші дослідники
зробили свої висновки і готові поділитися з нами, просимо уваги… (Мультимедія
«Інтерв’ю» )
III. Словник
Конвенція — з лат. слово. Це угода, міжнародний договір з
певних питань. У даному випадку з питань прав дитини.
Декларація — це документ, у якому викладено
важливі права, обов'язки для всіх людей.
ООН (Організація Об'єднаних
Націй) — найголовніша
міжнародна організація, яка об'єднує більшість країн світу.
IV. Права дитини
Декларація —
це просто, Знайте ж змалечку, всіх діток
оголошення всіх прав. треба
вчить, оберігать,
Є права в людей, звичайно, і
ніхто в усьому світі,
треба, щоб усяк їх знав. їх
не сміє ображать!
Знайте ж, що усі всі — рівні Треба
діткам всього світу
від народження в правах, не
сваритись, а дружить,
і людина — змалку вільна, і
по правила хороших,
наче в небі синім птах... по
закону треба жить!
СВІТОВА КНИГА ПРАВ ДИТИНИ
(на основі статей Конвенції Організації
Об'єднаних націй про права дитини)
·
Усі діти мають право вільно висловлювати свою думку.
·
Усі діти мають право на вільне спілкування.
·
Усі діти мають право на свободу совісті, думки і релігії.
·
Усі діти мають право на отримання інформації.
·
Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
·
Усі діти мають право на повноцінне харчування.
·
Усі діти мають право на отримання освіти.
·
Усі діти мають право на медичну допомогу.
·
Жодна дитина не повинна бути об'єктом сексуальних домагань.
·
Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.
·
Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.
·
Жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці.
·
Особлива турбота дітям-інвалідам.
·
Особлива турбота дітям-біженцям.
·
Особлива турбота дітям без сімей.
·
Особлива турбота дітям, що перебувають у конфлікті із законом.
·
Кожна дитина має право на любов і піклування.
·
Усі діти e рівні у правах, ніхто не повинен їх примушувати. {Супроводжується показом законів
«Права дитини».)
Захист дитини у цілому світі —
Це місія честі, любові й добра.
Заради майбутнього треба нам жити,
Прекрасне і вічне нехай не вмира.
МультимедіяКазкова правова
вікторина
V. Казкова правова вікторина (із сюжетними
малюнками)
Права дитини не забудь, Уважним завжди й всюди будь!
—
Які права дитини було порушено?

Жила собі маленька дівчинка. Бабуся на день народження подарувала їй гарненьку
червону шапочку. I відтоді всі стали називати дівчинку Червоною Шапочкою.
Одного разу пішла Червона Шапочка навідати хвору бабусю. Її побачив Вовк і
побіг коротким шляхом. Підступом потрапив він у бабусину xa-гину й проковтнув
стареньку. A сам приготувався до зустрічі з Червоною Шапочкою. He встигла
Червона Шапочка й охнути, як Вовк накинувся на неї та проковтнув.
—Як ви гадаєте, які права дитини
порушено в цій казці? (Вовк порушив головне право дитини — право на життя.)
—Із Червоною Шапочкою сталася
біда, тому що дівчинка була дуже говірлива. До речі, коли Вовк проковтнув бабусю,
він зайняв її житло. Чи мав Вовк на це право? {Кожна людина має право на житло.
Ніхто не має права силоміць забиратись у наш. дім. Дорослі та діти мають
почуватися у себе вдома у повній безпеці.)

— A тепер згадайте казку
«Попелюшка». Зла мачуха весь час ображала Попелюшку, сестри не любили її. А чи мали вони право ображати дівчинку?
Які саме права дитини порушені в цій казці? (Права на любов і піклування, на
сім'ю. Жодну дитину не можна примушувати до праці, порушувалося право дитини на
відпочинок і дозвілля.)
Ситуація 3

Ситуація 4

Ситуація 5


— Усі знають казку «Троє поросят».
Яке право було порушено щодо поросят? (Право на життя, право на житло, право на родину.)
Ситуація 7

— Яке право було порушено у казці
«Дюймовочка»? (Право на родину, право на життя, право на житло.)
Ситуація 8
— Яке
право було порушено у казці щодо Гидкого каченяти? (Право на життя, право на родину,
право на ім'я)
VI.
Шокуючи факти
Україно мила, хочем жити в мирі.
Затишно і гарно на рідній землі.
У дітей щасливих виростають
крила,
Мрії в вирій кличуть — великі й малі.
Інсценізована пісня «Ми за мир»
Злітають до неба рядками,
Дитячі листи, журавлі.
І чути молитву мами,
Про мир на своїй землі.
І в золоті ниви, колосся,
І світ онімів від зла.
І діти раптом стали дорослі,
До нас увірвалась війна.
Дитячі листи, журавлі.
І чути молитву мами,
Про мир на своїй землі.
І в золоті ниви, колосся,
І світ онімів від зла.
І діти раптом стали дорослі,
До нас увірвалась війна.
Приспів:
Нам потрібне мирне небо,
Синє,синє,світле ,світле,
Миру нам сьогодні треба. ---2 рази
А кожен герой рівне_ воїн,
Він батько,він син у пітьмі.
Не знає він сну і спокою,
І лиш запитання німі.
А скільки коштують сльози?
Чи знаєш ціну життя?
Чи є та причина заради якої,
Не стане у мами дитя?
Дай руку бо разом ми сила,
І серце запалим своє.
Це наше майбутнє,це наша країна,
Вона в наших душах є.
Ми вільні, така наша доля,
У нас є правда своя.
Не будемо жити ніколи в неволі,
Ми сильні,єдина сім*я
Приспів:
Нам потрібне мирне небо,
Синє,синє,світле ,світле,
Миру нам сьогодні треба. ---2 рази
Нам потрібне мирне небо,
Синє,синє,світле ,світле,
Миру нам сьогодні треба. ---2 рази
А кожен герой рівне_ воїн,
Він батько,він син у пітьмі.
Не знає він сну і спокою,
І лиш запитання німі.
А скільки коштують сльози?
Чи знаєш ціну життя?
Чи є та причина заради якої,
Не стане у мами дитя?
Дай руку бо разом ми сила,
І серце запалим своє.
Це наше майбутнє,це наша країна,
Вона в наших душах є.
Ми вільні, така наша доля,
У нас є правда своя.
Не будемо жити ніколи в неволі,
Ми сильні,єдина сім*я
Приспів:
Нам потрібне мирне небо,
Синє,синє,світле ,світле,
Миру нам сьогодні треба. ---2 рази
Ти
росіян,румун,українець?
Німець,поляк,вірменин чи єврей?
В кожного з нас є тут своя родина,
Та Україна одна для людей
В нас Україна одна,
Ми в цій країні єдині,
Боже храни Україну!
Приспів:
Нам потрібне мирне небо,
Синє,синє,світле ,світле,
Миру нам сьогодні треба. ---4 р
Німець,поляк,вірменин чи єврей?
В кожного з нас є тут своя родина,
Та Україна одна для людей
В нас Україна одна,
Ми в цій країні єдині,
Боже храни Україну!
Приспів:
Нам потрібне мирне небо,
Синє,синє,світле ,світле,
Миру нам сьогодні треба. ---4 р
Практичний
психолог Подганюк М.С.
Як співалося у пісні не всі
права дітей захищені, не завжди мирне небо над головою, не у всіх тепло і затишно в оселях.
Декілька років тому дитячий фонд
ООН ЮНІСЕФ оприлюднив шокуючі дані. Половина дітей у світі живе в сім'ях, де фізичне і психічне насильство повсякденна
реальність. A кожна десята дитина регулярно стає жертвою агресивної поведінки
дорослих. У слаборозвинених країнах більшість дітей щодня проходить
випробування недоїданням.
Сьогодні в Україні понад 96 тисяч дітей не мають батьків не
через смерть — батьки відмовилися від своїх дітей.
B Україні 145 тисяч дітей не мають де жити, жебракують, бродяжать. 136
тисяч хворих дітей з особливими потребами
не можуть своєчасно отримати медичну безкоштовну допомогу.
Пісня у виконанні вчителів «Як
ростимуть діти і що з ними буде?»
Вчитель-методист Чупрун М.М.
— Діти
— це майбутнє, і обов'язок дорослих у всьому світі — надавати дітям усе
найкраще, захищати їх від усього жорстокого та злого.
VII.
Пoчyйтe гoлoc дитини
Звучить аудіозапис «Дитина — дорослим».
·
Будьте такими, якими ви прагнете виховати мене, і тоді ви будете для мене
справжнім взірцем.
·
He нав'язуйте мені власних принципів, краще власним прикладом доведіть їхню
життєву цінність.
·
У метушливій буденності за клопотами і турботами не забувайте приділяти
мені свою увагу і тепло, і я піклуватимусь про вас на старості.
·
He потрібно надмірно мене критикувати. Повірте у мої сили, здібності, і я
впораюся з будь-якими завданнями, подолаю
труднощі і стану кращим.
·
Сприймайте і любіть мене таким, яким я є, і серце моє завжди буде відкрите
для вас.
·
У спілкуванні зі мною не зодягайте маску, не беріть на себе якусь роль, це
дасть можливість зберегти наші стосунки щирими і безпосередніми.
·
He застосовуйте у стосунках зі мною силу. Жорстокість нікого не зробила кращим.
·
Довіряйте мені, і я стану вашою опорою, вашим помічником.
·
He потрібно виконувати всі мої забаганки. Я деколи тільки перевіряю вас. Людину
духовну завжди відрізняють потреби розумні.
·
He намагайтеся все робити за мене. He бійтеся моєї самостійності, тільки
тоді я виросту відповідальним і самостійним.
·
Будьте завжди зі мною, будьте справжніми друзями, любіть мене і одне
одного, будьте справедливими, і це буде умовою мого щасливого дитинства і вашої
спокійної старості.
Практичний психолог Подганюк М.С.
Діти звернулися до нас до всіх
дорослих, батьків , з певними проханнями, побажаннями ми їх звичайно врахуємо, але також зауважимо, що це
звернення прозвучало і до дітей , адже ви підростаєте, мужнієте і скоро станете
дорослими, і на дорозі дорослішання ви повинні пам’ятати, що у вас є не лише
права у вас є і обов’язки, яких треба дотримуватись. Кожне право веде за собою
– обов’язок… Як вони між собою пов’язані ви
зможете побачити у наступній презентація…
Мультимедія «Великі права
маленької дитини»
VIII. Підсумок заходу
1. Гра«Веселий м'яч»
Ти котись, веселий м'ячик. Швидше, швидше по руках. У кого лишився м'ячик,
Той розказує права!
Я маю право жити на Землі,
Творити, дихати, учитись.
Примножувать багатства всі її.
Своєю Україною гордитись.
Я маю право Україну восхвалять,
Боротися за неї і за честь стоять.
Безкрайнії поля її любити
I щовесни журавликів із вирію зустріти.
Я маю право на веселку і весну,
Ha щедру осінь і на тепле літо,
Ha зиму, так безмежно чарівну,
I на поля зі стиглим житом.
Ha золотаве сонце в небесах.
Що щедро Україну зігріває.
Ha соловейка спів в гаях
I на любов батьків, безмежну і безкраю.
He меркнуть зорі, йдуть у небуття.
Bo мають право вік світити.
Я ж маю право на життя,
Я гідно мушу жити.
Слово вчителя Чупрун М.М.
— У дітей не повинно бути нещасливого
дитинства, і за це маємо відповісти ми, дорослі, тому турбота про дітей, захист
їхніх прав повинні стати одним із найголовніших наших обов'язків.А небесний
Батько з неба погляда,
Чи послушні діти для свого Творця?
Чи уміють волю Господа чинить,
За законом Божим вік земний прожить…
Пісня «Будьте здорові»
Заступник директора з виховної роботи Мохорук М.М.
А держава повинна бути батьком і матір’ю для своїх громадян, піклуватися про кожну людину. Тільки не слід думати,
що держава – це щось всесильне і всемогутнє. Держава – це люди, які у ній
живуть, це закони, які ці люди приймають і яких дотримуються, це добрі та
корисні справи цих людей, це я і ти. Тому, кожна людина повинна пам’ятати , що
від неї залежить, якою буде її країна: багатою і справедливою, чи країною
бідності і кривди?...
Дякуємо за
увагу
Немає коментарів:
Дописати коментар